مبادرت پزشکان عمومی به خدمات رادیولوژی کارشناسی بود
۱۳۹۲\۰۴\۲۳ - ۶:۱۹ PM


معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: موضوع ارائه خدمات رادیولوژی از سوی پزشکان عمومی بحث کارشناسی بود و بخشنامه ای نیز در این خصوص صادر نشد .


سید حسن امامی رضوی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر درباره بحث های مطرح شده در رسانه ها مبنی بر مبادرت پزشکان عمومی به ارائه خدمات رادیولوژی افزود : چنین تصمیمی در وزارت بهداشت گرفته نشده است بلکه در ارائه خدمات رادیولوژی به ویژه سونوگرافی در بسیاری از مناطق کشور با کمبود پزشکان رادیولوژیست مواجهیم یا در برخی از مناطق شهری به دلایلی همکاران رادیولوژیست دربخش خصوصی حضور دارند و با بخش دولتی همکاری نمی کنند که بحث هایی در وزارت بهداشت مطرح شد تا  در این زمینه بتوانیم از خدمات گروه های مختلف استفاده کنیم .

وی ادامه داد:  البته این بحث تازگی ندارد در گروههای غیر متخصص رادیولوژیست در همه جا هست و در کشور ما نیز براساس ضوابطی که از قبل داشتیم برای ارائه خدمات سونوگرافی یک گروه از متخصصان زنان و گروهی از متخصصان طب اورژانس اجازه سونوگرافی براساس آموزشی که در طول دوره آموزشی می بینند ، داده شده است.

امامی رضوی گفت: البته مقررات ما این بوده و هست که تعرفه ای برای این کار دریافت نکنند.

وی افزود: این موضوع در وزارت بهداشت در حال بررسی است و برای  پزشکان عمومی نیز هیچ تصمیمی گرفته نشده است و پیشنهادهایی مطرح شد اما این موضوع مصوب نبود و ابلاغیه ای نیز در این خصوص نداشتیم .

امامی رضوی گفت: موضوع جنبه بحث کارشناسی داشت و درباره پزشکان عمومی مباحثی مطرح شد که خیلی جدی نبود و بخشنامه ای نیز در این خصوص صادر نشد.

معاون وزیر گفت: باید تعداد رادیولوژیست ها در کشور بیشتر شود چون به ویژه سونوگرافی درتشخیص پزشکی معمول شده است و در بسیاری از تخصص ها  به سونوگرافی احتیاج پیدا می شود .

وی افزود : ترجیح ما این است که تعداد رادیولوژیست ها به اندازه کافی باشد که این کار نیز در طول سالیان گذشته صورت گرفته است ، یعنی هم تعداد دستیارها و پذیرش بیشتر شده است و به تدریج این فارغ التحصیلان به تعداد متخصصان ما افزوده می شوند.

امامی رضوی گفت : ما اخیرا جلساتی را نیز با انجمن رادیولوژی و نمایندگان دستیاران رادیولوژی داشتیم و اتفاقا همین پیشنهادات را خودشان برای رفع کمبود رادیولوژیست مطرح کردند که ما تعداد متخصصان و طرح یک ماهه دستیاران را بیشتر کنیم.

وی افزود: هر چهار سال یک ماه دستیاران برای طرح دستیاری در مناطق محروم اعزام می شوند که خودشان پیشنهاد کردند که به چهار ماه افزایش دهیم و دوره طرح تعهدشان را بعد از فارغ التحصیلی بیشتر کنیم تا بتوانیم از آنها در مناطق محروم بیشتر استفاده کنیم و یا شرایطی را فراهم کنیم که اگر طرحشان تمام شد و در شهری حضور دارند با بخش دولتی همکاری داشته باشند.

امامی رضوی گفت : این پیشنهاد مورد توافق قرار گرفت و ما هم ساز و کارهای لازم را فراهم می کنیم تا با افزایش تعداد رادیولوژیست در کشور کمبود حل شود.

همچنین وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت : هنوز نتایج کارشناسی ما درباره  اینکه آیا پزشکان عمومی می توانند خدمات رادیولوژی ارائه کنند یا خیر آماده نشده است.

دکتر طریقت منفرد درباره مباحث مطرح شده در خصوص ارائه خدمات رادیولوژی از سوی پزشکان عمومی افزود: واقعیت این است که در شهرهای کوچک که مردم نیاز به رادیولوژی و سونوگرافی دارند رادیولوژیست نداریم .

وی گفت: اکنون بیش از هزار شهر ثبت شده داریم که اگر بخواهیم به همه این شهرها رادیولوژیست بفرستیم با توجه به اینکه ارائه خدمات رادیولوژی به امکانات متعدد پیچیده نیاز دارد ، به هیچ وجه توان پوشش و ارائه خدمات به مردم در این شهرها را نداریم .

وی افزود : ما در بسیاری از سفرهای استانی در بازدید از بیمارستان شهرها با این موضوع مواجه شدیم که این امکانات نبود یا فقط هفته ای یک روز این امکانات دایر بود و مردم در سرما و گرما مجبورند برای یک خدمات جزیی به شهرهای بزرگ بروند .

وزیر بهداشت گفت : اکنون درهمه جای دنیا این پدیده وجود دارد که کارهای اولیه خدمات رادیولوژی یا سونوگرافی و یا رشته های دیگر را معمولا پزشکان عمومی با آموزش های تکمیلی که می بینند ، ارائه می کنند.

وی افزود: بررسی می کنیم که چگونه می توانیم شیوه کشورهای توسعه یافته را بومی سازی و از آن استفاده کنیم که البته هنوز نتایج کارشناسی ما آماده نشده است و هر وقت آماده شده اطلاع رسانی می کنیم .

طریقت منفرد گفت : البته نباید فراموش کنیم که ما پاسخگوی نیازهای مردم هستیم و فلسفه وجودی همه ما ارائه خدمات به مردم است و اینکه اگر اصل را مردم قرار می دهیم و صحبت از دسترسی عادلانه به خدمات بهداشت و درمان می کنیم باید این خدمات را در همه شهرها ارائه کنیم.برچسب ها: