سند خواهرخواندگي شهرهاي دزفول و صور لبنان امضا شد
1391\07\23 - 10:55 AM

اهواز/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی

سند خواهر خواندگی شهرهای دزفول و صور لبنان دیشب با حضور جمعی از مقامات ایرانی و لبنانی به امضای شهرداران این 2 شهر رسید.
این سند در سالن اجتماعات فرمانداری ویژه دزفول با حضور شهردار دزفول و صور لبنان ، نماینده جنبش امل لبنان در ایران ، مسوول تبلیغات حزب الله لبنان در ایران ، نماینده سفیر لبنان در ایران ، مدیر مسوول روزنامه ایران و الوفاق و دیگر مقامات ایرانی و لبنانی در 2 بند و در سه نسخه تهیه و تنظیم شد.
بند نخست این تفاهم نامه به همکاری های فرهنگی ، گردشگری ، عمرانی ، کشاورزی ، اقتصادی ، بازرگانی و ورزشی اختصاص داشت و بند دوم نیز به تدوین منشور عملیاتی تفاهم نامه در جهت عقد خواهر خواندگی بر اساس اصول و مقررات مشترک بین المللی است که در سه نسخه تهیه و تنظیم و به طرفین مبادله تحویل داده شد.
در این آیین شهردار دزفول گفت: جمعیت دزفول بیش از 450 هزار نفر در شمال خوزستان واقع شده و چهار هزار و 800 کیلومتر مربع وسعت و از سطح دریا 143 متر ارتفاع دارد.
آقای دوایی فر افزود: شهر دزفول 150 کیلومتر از مرکز استان خوزستان فاصله دارد و بعنوان شهر سبز خوزستان معرفی شده و گنجینه جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و توریستی خوزستان است.
شهردار دزفول تمدن این شهر را بیش از پنج هزار سال عنوان کرد و گفت: کهن شهر دزفول تپه های چغامیش ، چغابنوت ، پل باستانی با قدمت هزار و 700 سال و نیز بقایای نخستین دانشگاه دنیا جندی شاپور و آرامگاه ها و قنات های کهن را دارد که نشان از تمدن کهن این شهر است.
وی گفت: دزفول شهر دلیرمردان و شیرزنانی است که با ایثار وجود خود مانند دژ محکمی در مقابل تجاوزگران ایستاد و با تقدیم2600 شهید و پنج هزار جانباز از کیان و آرمان های ملت خود دفاع کرد.
وی هدف از خواهر خواندگی شهر صور لبنان با دزفول را وحدت و دوستی 2 ملت عنوان کرد و گفت: از این راه می توان پنجره ای را میان مردم این 2 شهر باز کرد تا از ظرفیت های یکدیگر در جهت پیشرفت اقدام کرد.
0002