بازتاب کشتار در مدرسه آمريکا در روزنامه هاي انگليس
1391\09\25 - 1:43 PM

تهران / واحد مرکزی خبر / اجتماعی 1391/09/25
حادثه تکان دهنده شلیک یک جوان آمریکایی به سوی دانش آموزان یک مدرسه ابتدایی در شهر نیوتاون در ایالت کنتیکت که بیست و هشت کشته بر جا گذاشت بازتاب گسترده ای در روزنامه های انگلیس داشت.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر ،‌ روزنامه فایننشال تایمز در مطلبی تحت عنوان «آمریکا سوگوار 26 قربانی حادثه تیراندازی در مدرسه» نوشت در این تیراندازی
که یکی از بدترین حملات مسلحانه در تاریخ آمریکا بود 26 نفر ، که بیست نفر از آنها پنج تا ده ساله بودند ، کشته شدند. باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا که به سختی توانست جلو اشک های خود را بگیرد گفت «بدون در نظر گرفتن ملاحظات ، سیاسی اقدامی معنی دار» در پیش خواهد گرفت. این سخن به معنای آن است که او پس از وقوع هفتمین حادثه تیراندازی و کشتار جمعی در آمریکا در سال 2012 ، احتمالا برای اعمال کنترل های سختگیرانه تر در خصوص حمل اسلحه وارد عمل خواهد شد.
عامل کشتار روز جمعه که لباس سیاه به تن داشت و چندین اسلحه با خود حمل می کرد ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی وارد دبستان «سندی هوک» در شهر نیوتاون در 60 مایلی شمال شرقی نیویورک شد و پس از کشتن 20 دانش آموز خردسال و شش نفر بزرگسال خودکشی کرد.
گفته می شود یک نفر نیز در یک محل دیگر در این شهر به ضرب گلوله کشته شد که تعداد کشته های این حادثه را به 28 نفر رساند.
همچنین گفته می شود مادر این جوان که بیست و چند ساله بوده است در این دبستان کار می کرده و جزو قربانیان کشتار است.
فایننشال تایمز نوشت این تعداد کشته این حادثه را به یکی از بدترین حملات مسلحانه در تاریخ آمریکا تبدیل کرده است که پس از حادثه سال 2007 که در آن 32 نفر در مدرسه «ویرجینیا تک» کشته شدند بدترین کشتار جمعی در این کشور محسوب می شود.
آمریکا امسال چندین حادثه از این نوع را شاهد بوده است. این هفته در یک مرکز خرید در پورتلند در ایالت اورگون دو نفر به ضرب گلوله مردی که خودش نیز کشته شد جان باختند.
روزنامه ایندیپندنت نیز در مقاله ای تحت عنوان «بدترین حادثه تیراندازی در مدرسه در آمریکا: آمریکا از کشتار 20 کودک تکان خورد » نوشت، آمریکا صبح روز شنبه می کوشید با یکی از بدترین کشتارهای مدرسه ای که در آن 26 نفر از جمله 20 کودک کشته شدند ، کنار آید.
این روزنامه نوشت مقامات شهر نیوتاون که زیر بمباران پرسش های ساکنان شهر و مطبوعات قرار گرفته بودند دیروز تمایلی نداشتند که اسامی کشته ها یا عامل تیراندازی را تائید کنند. برای مدت کوتاهی چنین گزارش شده بود که عامل این کشتار رایان لانزا ، 24 ساله و ساکن نیوجرسی و کارمند شرکت حسابرسی «ارنست اند یانگ» بوده است. اما بعدا معلوم شد که عامل این قتل عام برادر جوان تر رایان به نام آدام لانزا بوده است. گفته می شود پدر و مادر این خانواده از هم جدا شده بودند.
دانل مالوی فرماندار کنتیکت درباره این حادثه گفت :«امروز شیطان به این شهر آمد.»
ایندیپندنت نوشت این تیراندازی جدیدترین حادثه از این نوع در آمریکاست. تعداد کشته های این حادثه بیش از دو برابر حادثه قتل عام در یک دبیرستان در کلمبیا در سال 1999 بود که در آن 13 نفر به قتل رسیدند. هر بار پس از وقوع چنین حوادثی سر و صدا درباره لزوم کنترل سختگیرانه تر در مورد حمل اسلحه بالا می گیرد اما اقدام معنی داری صورت نمی گیرد.
روزنامه دیلی تلگراف نیز در مطلبی تحت عنوان «تیراندازی در مدرسه کنتیکت: کشتار در دبستان سندی هوک 20کودک را به کام مرگ کشاند» نوشت ، پسر از یکی از معلمان این مدرسه مادرش و 20 کودک خردسال را که بیشتر آنها شاگردان مادرش بودند در بدترین کشتار دسته جمعی در یکی مدارس آمریکا به قتل رساند. رئیس جمهور آمریکا در سخنان خود به مناسبت این حادثه فاجعه بار گفت :«دل های ما امروز شکست.» او گفت امروز در آمریکا هیچ پدر و مادری نیست که مثل او احساس غم و اندوه نداشته باشد.