گزارش مکتوب ... تبريز پيشگام در جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي
1392\07\23 - 9:57 AM

تبریز / واحد مرکزی خبر / اقتصادی
گزارش مکتوب ... تبریز پیشگام در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی

توسعه پایدار و ایجاد زیرساخت های لازم امروزه در کلانشهرها، نیاز به استفاده از سرمایه گذاری های داخلی و خارجی را 2 چندان کرده است .
با درک این نیازها بود که برای نخستین بار در کشور واحد امور سرمایه گذاری شهرداری کلانشهر تبریز راه اندازی شد .
آقای عزتی، معاون شهرسازی شهرداری تبریز می گوید: مجموع قراردادهای سرمایه گذاری داخلی و خارجی شهرداری تبریز با احتساب قراردادهای منعقد شده در سال های گذشته به 170 فقره رسیده که ارزش ریالی این سرمایه گذاری ها در زیر ساخت های تبریز 62 تریلیون ریال است .
مدیر سابق امور سرمایه گذاری شهرداری تبریز می گوید: در سال 85 تعدادی از متخصصان شهری با همفکری استادان توسعه دانشگاه های تبریز در جلسات مشاوره و همفکری توانستند اولین شیوه نامه سرمایه گذاری و مشارکت را تهیه و تدوین کنند که خوشبختانه این شیوه نامه سرمایه گذاری به تصویب شورای اسلامی تبریز نیز رسید و اجرای آن آغاز شد .
آقای ندیم می افزاید: شهرداری تبریز برای جلب مشارکت سرمایه گذاران شیوه هایی چون اعطای زمین رایگان، صدور پروانه مجانی برای فعالیت های خدماتی و ساختمانی را برای سرمایه گذاران در نظر گرفت و علاوه بر آن مقدمات برپایی همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری آذربایجان شرقی با محوریت تبریز فراهم شد .
وی اضافه می کند: شهرداری تبریز با همکاری استانداری آذربایجان شرقی و سازمانهای تجاری و بازرگانی دولتی و خصوصی توانسته است با برپایی چهار همایش بین المللی فرصتهای شغلی در تبریز طرح های خوبی را با مشارکت سرمایه گذاران برای اجرا امضا کند .
آقای ندیم درادامه شناسایی فرصت های سرمایه گذاری تشکیل بانک اطلاعات سرمایه گذاران داخلی و خارجی ، راه اندازی وب سایت 7 زبانه سرمایه گذاری و اقدامات وسیع بازاریابی داخلی و خارجی را از آن جمله می داند .
وی می گوید: نشست های تخصصی کمیته های سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور نیز در تبریز برگزار شده است و ما تجارب خود را در جذب سرمایه های داخلی و خارجی در اختیار آنها قرار داده ایم .
مدیر سابق امور سرمایه گذاری شهرداری تبریز می گوید: از سال 85 که امور سرمایه گذاری شهرداری کلانشهر تبریز پا گرفت تا نیمه اول امسال بیش از 500 پرونده متقاضی سرمایه گذاری در بخش های مختلف شهری تبریز مورد بررسی کارشناسی و رسیدگی قرار گرفت که حاصل آن انعقاد 172 قرارداد سرمایه گذاری در تبریز است .
آقای ندیم می گوید : مجموع قراردادهای منعقد شده با سرمایه گذاران داخلی و خارجی در تبریز اکنون به 6 هزار میلیارد تومان رسیده که بیشتر آنها عملی شده است .
وی دراین زمینه به ساخت هتل بین المللی 5 ستاره لاله ، تله کابین عینالی ، دهها مجتمع خدماتی ، تجاری و مسکونی ، 15 شهر بازی ، 35 زمین مصنوعی چمن ورزشی ، پارکینگ های طبقاتی ، اصلاح بافت های فرسوده، سه مرکز معاینه فنی خودرو و کارخانه عظیم بازیافت زباله تبریز اشاره می کند .
آقای ندیم به طرح 500 هزار مترمربعی سرمایه گذار یزدی در محل ترمینال قدیم تبریز اشاره می کند و می گوید : اجرای این طرح با اعتبار هزار و 100 میلیارد تومانی شبانه روزی شده است .
وی می افزاید : دهها طرح جدید شهری اکنون با مشارکت سرمایه گذاران درحال اجراست به طوریکه در بافت فرسوده تبریز سرمایه گذاران در حال ساخت 5 هزار واحد مسکونی هستند .
شهردار سابق تبریز هم می گوید : جذب 6 هزار میلیارد تومان سرمایه برای اجرای صدها طرح کوچک و بزرگ در تبریز به الگویی برای دیگر شهرهای کشور تبدیل شده است و ما معتقدیم برای اداره کلانشهرهای ایران راهی جزجذب استفاده از سرمایه های داخلی و خارجی نداریم .
آقای نوین می افزاید: تا پایان سال 91 تبریز رتبه اول را در جذب سرمایه خارجی و داخلی درمیان کلانشهرهای کشور داشت و پس از آن مشهد ، تهران ، کرمان ، ارومیه ، اصفهان ، بندرعباس ، کرج ، شیراز و رشت در رتبه های بعدی قرار دارند .
وی ادامه می دهد : جذب سرمایه های داخلی و خارجی امروزه مورد توجه شهرداران شهرهای متوسط و کوچک کشوری نیز قرار گرفته است و تاکنون دهها شهردار و رئیس شورای اسلامی این شهرها با سفر به تبریز با فعالیت های امور سرمایه گذاری این کلانشهر آشنا شده اند .
عضو شورای اسلامی تبریز می گوید: شورای اسلامی این شهر از طرح های مشارکتی شهروندان و یا سرمایه گذاران داخلی و خارجی استقبال می کند و شهرداری نیز به اجرای آنها همت گماشته است .
آقای شیری آذر می افزاید: کلانشهرها هزینه های زیادی دارند و بودجه های آنها کفاف این هزینه ها و خدمات رسانی و یا اجرای طرح های عمرانی و توسعه ای را نمی دهد لذا جذب سرمایه گذاری باید اولویت کاری همه شهرداریها و شوراها قرار گیرد و با حفظ حقوق شهروندی و اعطای تسهیلات تشویقی بتوان برخی از مشکلات و چالش ها را با کمک سرمایه های بخش خصوصی مرتفع کرد .
وی اضافه می کند : در بیشتر کلانشهرهای دنیا هم راه اندازی قطار شهری ، پارکینگ های طبقاتی ، تفرجگاههای عمومی ، شاهراهها، اتوبانها و میادین ورزشی با کمک سرمایه های عمومی و بخش خصوصی صورت گرفته است و امروز چاره ای جز بهره گرفتن از سرمایه های بخش خصوصی برای اداره کلانشهرها نیست .
دکتر عظیمی جمعیت شناس معتقد است که بیشتر جمعیت کلانشهرهای ایران در شهرهای تهران ، مشهد ، تبریز ، اصفهان ، شیراز ، کرج ، اهواز ، قم و ارومیه ساکن هستند و در سالهای اخیر این کلانشهرها در مرحله ای از توسعه هستند که دیگر بدون احراز نقش و عملکرد ههای فراملی ، امکان استفاده بیشتر و مطلوب از ظرفیت های خود را ندارند .
وی می افزاید: با ایجاد زیرساخت های لازم با مشارکت عموم و بهره جستن از سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی و مدیریت های تخصصی و قوی می توان نقش های فرا ملی برای کلانشهرها بوجود آورد بطوریکه تبریز و مشهد در شمالغرب و شمال شرق کشور می توانند نقش کارکردی مهمی در پیوند با کشورهای آسیای میانه و قفقاز ، ترکیه و اروپا و آسیای شرقی و مشترک المنافع شوروی سابق ایفا کنند .
به اعتقاد کارشناسان اتخاذ راهبردهای گسترش صنایع دانایی و افزایش دانش پایه در این مناطق ، فراهم سازی زیرساختها و تسهیلات ساختمانی، فناوری های ارتباطات و شناسایی و فراهم کردن زمینه های لازم در هماهنگی با دولت برای جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش گردشگری و ایجاد زیرساختها و انتقال فناوری های جدید برای توسعه کلانشهرها می تواند در پیشرفت این شهر بیش از پیش موثر باشد.
0002