نشست ورشو باهدف يافتن راه هايي براي مقابله با تغييرات آب و هوايي برگزار مي شود
1392\08\20 - 9:46 AM

تهران / واحد مرکزی خبر / اجتماعی 1392/08/20
نمایندگان دولت های جهان از روز دوشنبه در لهستان گرد هم آمده اند تا شرایط را برای رسیدن به توافقی به منظور مقابله با تغییرات آب و هوایی در سال 2015 هموار کنند.
این در حالی است که نگرانی ها درباره رشد اقتصادی کشورها ، هشدارهای دانشمندان را در باره افزایش دمای کره زمین تحت الشعاع قرار داده است.
الیوت دیرینگر مدیر اجرایی مرکز یافتن راه حل هایی برای انرژی و شرایط آب و هوایی - که یک موسسه مطالعاتی در آمریکاست - اعلام کرد:« ما نمی توانیم انتظار یک توافق بزرگ و جامع را داشته باشیم که بتواند مشکلات را حل کند.»
او در عین حال گفت بیشترین امیدها ، تلاش برای رسیدن به توافقی در سال 2015 است که بر اساس آن کشورها با اعمال محدودیت هایی در انتشار گازهای گلخانه ای موافقت خواهند کرد.
طرح کلی این توافق از سوی مذاکره کنندگان در ورشو طی روز های 11 تا 22 نوامبر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و شرکت کنندگان تلاش خواهند کرد دستور العمل هایی برای انجام اقدامات سخت گیرانه تر در سال های آتی پیشنهاد دهند.
فعالان محیط زیست درباره خطرات ناشی از به تأخیر انداختن اقداماتی به منظور جلوگیری از وقوع سیل ، افزایش دمای هوا و افزایش سطح آب دریاها هشدار می دهند.
دانشمندان به وقوع طوفان هایان به عنوان نمونه ای از خطرات مهم آب و هوایی اشاره می کنند، طوفانی که سبب جان باختن بیش از 10 هزار نفر در فیلیپین شده است.
هیئت علمی سازمان ملل متحد می گوید شدت طوفان ها در برخی مناطق جهان افزایش یافته است ، این در حالی است که کره زمین در حال گرم تر شدن است.
از زمان انقلاب صنعتی ، میانگین دما در جهان هشت دهم درجه سانتیگراد افزایش یافته است و پیش بینی می شود این رقم به دو درجه برسد.
در ماه سپتامبر هیئت کارشناسان آب و هوایی سازمان ملل متحد اعلام کرد فعالیت های بشری دلیل اصلی افزایش دمای کره زمین است.
سازمان جهانی هواشناسی نیز این ماه اعلام کرد میزان گازهای گلخانه در جو به رکورد جدیدی در سال 2012 رسید و این افزایش تحت تأثیر رشد اقتصادی در اقتصاد های در حال ظهور به ویژه چین رخ داده است.
پس از وقوع بحران اقتصادی ، کشورهای توسعه یافته بر بهبود و رشد اقتصادی متمرکز شده اند تا این که بخواهند بر انرژی های تجدید پذیر از قبیل باد یا انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کنند .
بسیاری از دولت ها به ویژه در اروپا درباره سیاست های مربوط به آب و هوا ابراز نگرانی می کنند .
شرکت کنندگان در نشست ورشو همچنین در پی یافتن راه هایی به منظور افزایش کمک به کشورهای در حال توسعه به منظور مقابله با تغییرات آب و هوایی خواهند بود. به کشورهای در حال توسعه قول کمک های 100 میلیارد دلاری تا سال 2020 داده شده است.
روز دوشنبه آلکسفام تخمین زد کمک های مربوط به وقوع حوادث مرتبط با تغییرات آب و هوایی در سال 2013 بین هفت میلیارد و 600 هزار دلار تا 16 میلیارد و 300 هزار دلار است.
به گزارش خبرگزاری رویترز از ورشو، این سازمان اعلام کرد عدم حسابرسی درست و نبود شفافیت توسط کشورهای ثروتمند تخمین دقیق این رقم را دشوار کرده است.
مارسین کورولک وزیر محیط زیست لهستان گفت:« ما نیازمند انعطاف پذیری بین کشورها هستیم و آنها باید راهبردهای و اهداف خود را افزایش دهند.»
157/125