امروز: 23 فروردين 1400 -
سی و هشت سال از جمعه خونین سال ۱۳۶۰ شیراز می‌گذرد روزی که با انفجار بمب امام جمعه شیراز توسط منافقان کینه توز به فیض شهادت رسید روزی که رخسار شهید آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب در محراب رنگ خون گرفت و آتش از دل کوچه‌های گود عربان شیراز زبانه کشید.
عکاس :الهه پورحسین
تاریخ : ۱۳۹۹/۰۹/۲۰ - ۰۹:۰۰
 
به گزارش گروه عکس خبرگزاری صداوسیما : سومین شهيد محراب، آيت الله سید عبدالحسين دستغيب، وی به سال ۱۲۸۸ شمسی در شيراز در خانواده آية الله سيد محمدتقی عالم بزرگ فارس متولد شد. وی ازجمله پیشگامان انقلاب اسلامی در استان فارس و اولین امام جمعه شهر شیراز پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می رود. درس را از مکتب‌خانه شروع کرد و با فراگیری قرآن و نصاب و خواندن چند کتاب منظوم و منثور فارسی دوره مکتب را پشت سر گذاشت. پس از آن شروع به تحصیل علوم اسلامی نمود و درس‌های ابتدایی حوزه علمیه را نزد پدر خواند. پس از فوت پدرش، تحصیلات را در مدرسه خان شیراز ادامه داد.
از آثار ارزشمند شهید دستغیب بیش از دهها جلد کتاب در مباحث مختلف اسلامی و بیشتر در حوزه اخلاق، باقی مانده است. برخی از کتابهای وی مانند گناهان کبیره و معاد در بیش از یک میلیون نسخه به چاپ رسیده است.
 آن عالم ربانی که درآمیزنده فتوحات روحی و معنوی با جهاد و مبارزه با استبداد و استعمار بود، نزد مردم استان فارس و در نگاهی فراتر، مردم مسلمان ایران مکانتی ارجمند و نفوذ کلمه‌ای چشمگیر داشت و همین نیز موجب گشت تا سازمان منافقین به اندیشه ترور و حذف فیزیکی ایشان در آید و سر انجام آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب شیرازی، در بیستمین روز از آذرماه 1360 و در راه اقامه نماز جمعه به سمت مسجد جامع عتیق شیراز، به دست منافقین به شهادت رسید. پس از تشییع باشکوهی پیکر مطهرش در آرامگاه خاندان دستغیب در جنب مرقد مطهر سیدمیراحمد (ع) به خاک سپرده شد. 
 
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱/۰۱/۰۰ - ۰۰:۰۵
0
1
عکس ها عالی و متنوع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: